O HPV v skratke.
Do kontaktu s HPV, alias ľudským papiloma vírusom, sa počas svojho života dostane až 80 % ľudí. Vo väčšine prípadov sa o HPV postará silný imunitný systém, ktorý sa vírusu zbaví a človek sa tak nedostane do život ohrozujúceho stavu. Čo však tie ostatné prípady? HPV vírus môže spôsobiť rakovinu krčka maternice, ktorá je na Slovensku ročne diagnostikovaná až 600 ženám a, bohužiaľ, 200 z nich tomuto ochoreniu podľahne. Preto je veľmi dôležité, aby ženy mali prehľad o tom, či sú alebo nie sú nositeľkami HPV vírusu a ak áno, tak akého typu, keďže len niektoré z nich sú vysokorizikové.
Ako sa HPV dostane do tela a kedy sa stáva nebezpečným?
Kvapôčkovou infekciou, špinavými rukami či predmetmi sa HPV nešíri. Na prenos tohto vírusu z tela do tela je potrebný tesný dotyk slizníc alebo pokožky, pričom musí byť narušená integrita kože či sliznice, teda musia byť na nich drobné ranky, cez ktoré vírus vstúpi do tela. Po nakazení sa náš imunitný systém s HPV vírusom väčšinou vyrovná sám, a to najmä v mladšom veku. Stačí sa vyhýbať stresu, nefajčiť a celkovo podporovať svoju imunitu. No to sa nám nie vždy podarí, preto sa pri vysokorizikových HPV vírusoch stáva, že ak v organizme pretrvávajú dlhšie ako 6 mesiacov, zvyšuje sa riziko bunkových zmien, ktoré sa v priebehu rokov môžu rozvinúť až do onkologického ochorenia.
Prečo by ste sa mali testovať?
Keďže ženy vo vyššom veku sú náchylnejšie na vznik trvalej infekcie HPV s rizikom vzniku rakoviny, odporúča sa všetkým dámam nad 30 rokov chodiť nielen na pravidelné gynekologické prehliadky, ale aj na špeciálne skríningové testy. Tie z jednoduchého steru krčka maternice presne určia prítomnosť vírusu HPV a taktiež stanovia mieru ohrozenia rakovinou. Takéto zistenie pomôže tiež gynekológovi, aby určil ďalšie kroky v liečbe či prevencii voči tomuto vírusu.
Test v pohodlí domova
Aj keď je všeobecne známe, že ženy by mali chodiť na pravidelnú gynekologickú prehliadku aspoň raz ročne, na Slovensku to dodržiava len malé percento žien. Dôvody sú rôzne, ako napríklad hanblivosť, nedostatok času, vzdialenosť ambulancie, alebo domnienka, že po menopauze už na prehliadky chodiť netreba. Rakovina krčka maternice sa vyvíja 10 až 15 rokov, a práve pravidelná kontrola môže odhaliť prvé bunkové zmeny na krčku maternice skôr, než bude príliš neskoro. Aj preto vznikla platforma www.meditesty.sk, ktorá pomáha búrať spomínané bariéry. Z pohodlia domova si žena sama a jednoducho vykoná ster z krčka maternice a sliznice pošvy, pošle ho do laboratória a do 10 dní dostane výsledky, ktoré si môže anonymne pozrieť na webe. Podľa toho, aký typ testovacej služby ste si si zakúpili, nájdete vo výsledkoch informácie o tom, či máte niektoré zo 14 vysokorizikových genotypov HPV, alebo zistíte, ktoré konkrétne genotypy to sú. Každopádne, v prípade pozitívneho výsledku by ste mali navštíviť svojho gynekológa, ktorý vám nasadí vhodnú liečbu.
Nenechajte nič na náhodu a otestujte sa na prítomnosť HPV vírusu z pohodlia domova. Samoodberové testy Evalyn®️Brush si môžete objednať na stránke meditesty.sk.
Zdroj: článok vyšiel v Plus jeden deň 19.6.2023