Prevencia rakoviny predlžuje život

Ak hovoríme o zdraví ženy a prevencii, musíme začať rakovinou krčka maternice. Rakovina krčka maternice je druhé najčastejšie vyskytujúce sa onkologické ochorenie u žien do 45 rokov. Ročne je toto ochorenie na Slovensku novozistené až u 600 žien a podľahne mu okolo 200. Je potrebné dodať, že úplne zbytočne. Pri včasnom záchyte je vo veľkej miere liečiteľná.

RAKOVINA KRČKA MATERNICE JE JEDINÝ ZHUBNÝ NÁDOR, KTORÉHO PÔVOD POZNÁME…

Rakovina krčka maternice je ochorenie, ktoré spôsobuje infekcia ľudským papiloma vírusom (Human Papiloma Virus – HPV). Na Slovensku, žiaľ, na preventívne prehliadky ku gynekológovi chodí malé percento žien. Práve preto sa ženy  v zrelom veku stávajú najčastejšie obeťou tohto zhubného ochorenia. Bariéry, prečo ženy nechodia ku gynekológovi, sú rôzne, ale najčastejšie je to ostych, nedostatok času, vzdialenosť do gynekologickej ambulancie, alebo domnienka, že po menopauze už na prehliadku nie je potrebné chodiť. Práve toto je najväčší omyl, pretože rakovina krčka maternice sa vyvíja 10 až 15 rokov.

Ako prví na Slovensku ponúkame novinku v oblasti diagnostiky HPV – samoodber vzorky v pohodlí domova. Tým pomáhame tieto bariéry limitovať. V rámci samoodberu si žena sama vykoná ster z krčka maternice a sliznice pošvy podobne ako u gynekológa a jednoducho ho pošle do laboratória v priloženej vratnej obálke. Po laboratórnom vyšetrení si výsledok testu pozrie anonymne na tejto stránke . Tento najnovší spôsob testovania včasného záchytu môže odhaliť zmeny na krčku maternice ešte pred vznikom rakoviny. Včasný záchyt je rozhodujúcim faktorom pre liečbu ochorenia, ktoré je smrteľné, ak sa odhalí neskoro.